sobota, 4 kwietnia 2015

Nasza wiejska Święconka

Co prawda pochodzę z miasta, ale już od około 9 lat mieszkam na wsi i pokarmy święcimy według tradycji rodziny mojego męża. Na początku trudno było mi się do tego przyzwyczaić i nie miało to dla mnie takiej magii i znaczenia jak to bywało u nas ale z czasem przyzwyczaiłam się do tego i już teraz nawet cieszy mnie właśnie taka tradycja.

Różnica tkwi w tym, że w mieście chodziliśmy na święcenie pokarmów do kościoła z koszyczkiem. Staliśmy - my wszyscy parafianie przed ołtarzem i czekaliśmy aż ksiądz pokropi nasze pięknie udekorowane koszyczki. Był to taki czas kiedy mogliśmy oderwać się od sprzątania, przejść się na spacer, porozmawiać i podziwiać inne koszyczki i pokarmy.

Tutaj jest co prawda możliwość pójścia do kościoła i poświęcenia potraw "miejskim" zwyczajem, ale moja teściowa układa wszystkie potrawy na stole i ksiądz przyjeżdża do naszego domu indywidualnie.


A oto efekt naszej wiejskiej święconki:

Baranek - jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego. Uosabia triumf życia nad śmiercią, przezwyciężenie zła i odkupienie grzesznikówWłasnoręcznie upieczony chlebek - przedstawia ciało Chrystusa. Jest symbolem godności człowieka. Według tradycji ma gwarantować dobrobyt i pomyślnośćJajka - będące symbolem odradzającego się życia, oraz płodności.
 


Chrzan - symbol pokonania goryczy męki Zbawiciela. Był starym ludowym znamieniem wszelkiej siły i fizycznej krzepy. Ma zapewnić zdrowie i sprawność.


Sól - chroni przed zepsuciem, symbolizuje oczyszczenie i prawdę. Dawniej wierzono, że posiada ona moc odstraszania złych mocy i sił nieczystych.

 
Wędlina - zapewnia zdrowie i płodność, a także dobrobyt i zamożność rodziny.

U nas wielka szynka owinięta różnymi kiełbasami również własnego wyrobu ( poza parówkami, które są kupne ). Oraz karkówka, której nigdy nie może zabraknąć na naszym stole.Wielkanocna baba i ciasto ( u nas tort ) - symbol umiejętności i doskonałości oraz powodzenia i dostatku.


Nasza mała modyfikacja baby ( galantyna wieprzowa w formie babki ).


Własnoręcznie wykonany tort w kształcie zajączka.

Na naszym stole prawie wszystkie ozdoby są w kształcie zajączka. Śmieję się, że w tym roku mamy ZAJĄCZKOWO. Nie wiem czy wiecie ale to również symbol wigilijny oznaczający wiosnę i odradzającą się przyrodę. Podobno śpi z otwartymi oczami i to on miał pierwszy zobaczyć Zmartwychwstałego Chrystusa.

A to jeszcze kilka zdjęć naszego świątecznego stołu w całości.


 


 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza