sobota, 11 kwietnia 2015

Niedziela Przewodnia ( Biała Niedziela ) - Niedziela Miłosierdzia Bożego.

Czym jest ta Niedziela?
Jest to pierwsza niedziela po Wielkanocy. Zamyka ona oktawę Wielkiej Nocy,
a od 30 kwietnia 2000roku Jan Paweł II uznał ją jako
Święto Bożego Miłosierdzia.


Kto i jak może je obchodzić?


Odpowiedź jest krótka. Każdy!
Jak? Nie wiem jak u Was, ale my z całą rodzinką siadamy do jednego stołu i wspólnie jemy śniadanie.
Ale nie jest to takie zwykłe codzienne śniadanie. Jest to śniadanie jak najbardziej świąteczne, bo praktycznie niczym się ono nie różni od tego które jedliśmy w samą Wielkanoc - stawiamy szynkę, jaja, chleb, kiełbasę.


I tak w związku z kolejnymi "świętami" nasunęła mi się następująca refleksja.
Czym dla Was są święta? Jest to jedyny czas kiedy możecie sobie odpocząć i wyspać za wszystkie czasy i najlepiej na zapas? A świąteczne śniadanie to tylko kara i przykry obowiązek?
A może właśnie najlepsza okazja do tego by nacieszyć się rodziną i jak najwięcej czasu spędzić wspólnie?

My tutaj w Ośnie wstajemy dość wcześnie jak na niedzielę. I śniadanko jemy razem ok godziny 9. W sumie nie każdemu się to podoba, bo zanim zejdą, to tyle przy tym słychać marudzenia i narzekania, że szkoda słów. Ale taką tradycję mamy i staramy się to uszanować mimo iż nie zawsze są na to siły i chęci.

Natomiast w moim domu rodzinnym w tym roku śniadanie Wielkanocne jedliśmy o godzinie 12 ( nasze to było już drugie ). Być może dla niektórych to śmieszna pora i w sumie ja sama nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy jeść tak późno. Ale może nie jest to aż takie głupie? Bo zobaczcie, święta to powinien być czas zupełnego relaksu i wytchnienia. To taka okazja na regenerację organizmu i zebranie sił do dalszego działania. Więc może właśnie warto spać do oporu i w ten sposób świętować? Bo przecież tak mało okazji i czasu mamy na sen. A jeśli chodzi o tą drugą niedzielę wielkanocną to nie mają tego zwyczaju i uroczyste śniadanie tam się nie odbywa.

A jak u Was to wygląda? Obchodzicie czy nie?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza